tmjbaner

Supergospodynie

Mściwojów * Snowidza

W Kole Gospodyń Wiejskich w Snowidzy czynnie działa 17 pań. Są tam rolniczki, ale też kobiety pracujące zawodowo. Łączy je wiele, ale przede wszystkim nie żałują swojego czasu na pracę społeczną. Wszystkie ich działania i dokonania można obejrzeć na stronie internetowej www.kgw.snowidza.pl, którą prowadzą. Koło w ubiegłym roku obchodziło 10-lecie swojej reaktywacji. Przed obecną przewodniczącą Niną Lis prowadziła je Janina Ziętek. Był czas, że nie miały się gdzie spotykać i musiały wywalczyć dla siebie takie miejsce.

Od 2000 roku członkinie KGW organizują opłatek dla wsi Snowidza i Barycz, Mikołaja dla dzieci, pomagają przy festynie parafialnym, wspólnie z Radą Sołecką robią dożynki. Pod każdym względem starają się kultywować tradycję – co roku robią palmę wielkanocną, wieniec adwentowy, pomagają przy wieńcu dożynkowym i własnoręcznie pieką pączki na tłusty czwartek. Co rusz wprowadzają też nowinki – teraz rozkręcają aerobik, ponadto uczą się różnych rzeczy. Podczas warsztatów robiły bibułkowe kwiaty, malowały bombki, szkoliły się na temat ziół i ich zastosowania. W kole są prawdziwe artystki – szydełkują, haftują richelieu, robią krzyżykowe obrazy albo kwiaty z bibuły, które wyglądają jak żywe. Ich ciasta i torty zawsze są wyśmienite.

Jesienią gospodynie same kiszą beczkę kapusty, którą potem wykorzystują do przygotowywania potraw na różne imprezy. Prowadzą także przy świetlicy wypożyczalnię naczyń. Ich wspólnym z Radą Sołecką dziełem jest zagospodarowywany plac przy boisku. Wyrównano tam teren, posiano trawę i wykonano nasadzenia zieleni, wokół której wysypano korę. Została też postawiona wiata, a pięć kramów i ławostołów czeka na ustawienie. Wiosną wszystko ma być kontynuowane. W planie jest też scena.

Bramy weselne (robione przez nie na zamówienie) to prawdziwy spektakl teatralny. Pomysły – jak gospodynie same mówią – rodzą się z dnia na dzień. Zaczęło się od cyganów, a ostatnio byli… terroryści - wszystko dla śmiechu młodej parze i gościom.

Członkinie KGW ze Snowidzy aktywnie promują też swą gminę. Ostatnio przedstawicielki pojechały (7.03.) na spotkanie z okazji Dnia Kobiet z prezesem PSL i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Zaproszenie otrzymały z kancelarii wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego. Z Warszawy przywiozły białe i czerwone tulipany. Bardzo miło wspominają ten pobyt, a szczególnie bankiet oraz koncert Haliny Frąckowiak. Tydzień wcześniej były w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu. Swą wycieczkę zakończyły wspólną biesiadą. W samym Dniu Kobiet również spotkało się kilka z nich, by wspólnie spędzić czas.

Agnieszka Śmiłowska

Prognoza pogody dla Jawora i okolic

Pogoda Jawor z serwisu

Sylwester w Rynku - 1.01.2016


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Reklama

miejsce2

wesele

Wspomnienie IRYSA Jaworskiego


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

I Jaworski Bieg Niezłomnych


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Ostatnie komentarze

Znajome linki

tmj2olimpia1b