tmjbaner

Ojry-Bis i Rozmaryn

35rw1 W czasie tegorocznych 15. Międzynarodowych Targów Chleba, w sobotę 27 sierpnia odbyły się 5. Samorządowe Dni Chleba, w ramach których przeprowadzony został po raz piąty konkurs zespołów folklorystycznych OD ZIARENKA DO BOCHENKA. Przegląd rozpoczął się o godz. 12, a wzięło w nim udział 12 zespołów. Trzy zespoły: PERŁA z Przybyłowic, OJRY-BIS z Męcinki i LESZCZYNKI z Dobroszyc rywalizowały w kategorii „Zwyczaje, obrzędy oraz czynności w zakresie tworzenia chleba”. Pozostałe dziewięć: GOCZAŁKOWIANIE z Goczałkowa, POLANIE ze Środy Śl., OLSZANIACY z Olszyny (patronat: Strzegomski Ośrodek Kultury), CICHA WODA  z Udanina, NARY-DORO z Siedliska, DOBROMIERZANIE z Dobromierza, ROZMARYN z Rogowa Sobóckiego, KALINA z Budziszowa Małego i WIADROWIANIE z Wiadrowa oceniane były w kategorii śpiewaczej. Konkurs, który oficjalnie otworzył starosta jaworski Stanisław Laskowski, prowadziła doskonale znana w środowisku folkowym, mająca w nim wielu znajomych i przyjaciół, Małgorzata Majeran -Kokott, prezenterka ludowej listy przebojów Polskiego Radia Wrocław. Wykonawców oceniało jury w składzie: Anna Grynszpan (przewodnicząca) oraz Teresa Witowska i Romuald Wesołowski. A pracy jurorom nie brakowało. Różnorodne formy, style, umiejętności... Jedno co łączyło wszystkie zespoły, to umiłowanie folkloru i ogromne zaangażowanie. I jeszcze jedno, piosenka  „Jak się bawią ludzie”, którą wykonały cztery zespoły. Był to hit tegorocznego przeglądu.
Konkurs rozpoczął się przy upalnej pogodzie. W ciągu kilku godzin trwania imprezy przez Jawor przeszedł front atmosferyczny i w efekcie ogłoszenie wyników ok. godz. 18,30 odbyło się bez nagłośnienia. Krótka, gwałtowna ulewa spowodowała, że zastrajkował sprzęt nagłaśniający. Zamokły kable, końcówki, wtyki itp.
Cierpliwie czekający w namiotach przy scenie uczestnicy konkursu OD ZIARENKA DO BOCHENKA co mieli usłyszeć, wreszcie usłyszeli na scenie, bez mikrofonów. Protokół jury odczytała przewodnicząca Anna Grynszpan z pomocą Małgorzaty Majeran - Kokott, której radiowy głos docierał do wszystkich na scenie i pod sceną. Nagrody wręczali starosta Stanisław Laskowski z prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowe Targi Chleba Jackiem Krajewskim.
W kategorii obrzęd pieczenia chleba I miejsce zajął zespół z Męcinki OJRY-BIS (Złota Bułeczka). Drugie miejsce przypadło zespołowi PERŁY z Przybyłowic (Srebrna Bułeczka), natomiast trzecie zespołowi LESZCZYNKI z Dobroszyc (Brązowa Bułeczka).
W kategorii śpiewaczej I miejsce wyśpiewał zespół ROZMARYN z Rogowa Sobóckiego (Złota Bułeczka), drugie zespół DOBROMIERZANIE z Dobromierza (Srebrna Bułeczka), a trzecie KALINA z Budziszowa Małego (Brązowa Bułeczka). W kategorii tej jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia. Otrzymały je zespoły NARY-DORO z Siedliska i CICHA WODA  z Udanina.
Laureaci konkursu obrzędów, zespół OJRY-BIS z Męcinki, znani są doskonale nie tylko na naszym terenie. Uczestniczą w różnych imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Są laureatem wielu nagród, m.in. zajęli I miejsce na Dolnośląskim Festiwalu Przyśpiewek Wiejskich w Szczytnej. Zespół odrodził się po dłuższej przerwie. Jest zespołem wielopokoleniowym, a jego kierownikiem i choreografem jest Genowefa Kunecka.
Laureaci konkursu śpiewaczego, zespół ROZMARYN z Rogowa Sobóckiego, śpiewają od 27 lat, uświetniając większe i mniejsze imprezy w swojej gminie Sobótka oraz na Dolnym Śląsku i nie tylko. Przez cały okres swojej pracy uzbierali mnóstwo nagród. Szczególnie cenią sobie występ w PR Wrocław. Zespół w repertuarze ma piosenki folklorystyczne, biesiadne i okazjonalne. Opiekunem ROZMARYNU jest Beata Kmieć.
Wszystkim zespołom uczestniczącym w konkursie OD ZIARENKA DO BOCHENKA  redakcja naszego tygodnika życzy wielu sukcesów i jak najdłuższego propagowania piękna folkloru w piosenkach i tańcach.
Romuald Wesołowski

Prognoza pogody dla Jawora i okolic

Pogoda Jawor z serwisu

Sylwester w Rynku - 1.01.2016


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Reklama

miejsce2

wesele

Wspomnienie IRYSA Jaworskiego


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

I Jaworski Bieg Niezłomnych


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Znajome linki

tmj2olimpia1b